Zdjęcia ślubne

Fotografia ślubna to przede wszystkim emocje, momenty, pamiątka… Ale czy tylko?

Przysięga, pierwszy taniec, tort, oczepiny… Standardowe elementy – czy tylko?

Nowoczesna fotografia ślubna to nie tylko utarte schematy i standardowe zdjęcia. Wiadomo – te też są ważne, a niektórzy uważają, że najważniejsze – bo jest to pamiątka na całe życie. Tak więc wielu fotografów ślubnych bardzo często skupia się wyłącznie na tych, najważniejszych, ale i najbardziej standardowych momentach wpadając w błędne koło powtarzalności kadrów i generalnie – nudy. Patrząc od tej strony – faktycznie każdy ślub i wesele jest prawie że identyczne. Wejście do kościoła, zdjęcia samej przysięgi, wyjście z świątyni, powitanie przed salą weselną, pierwszy taniec, gorzka wódka, podziękowania dla rodziców, tort… Schemat. Dlatego tak ważne jest fotografowanie nie tylko tych standardowych i obowiązkowych elementów – a fotografowanie wszystkiego co dzieje się wokół.  Warto fotoreportaż ślubny zacząć od przygotowań u wizażystki. W domu warto sfotografować troszkę więcej niż samo błogosławieństwo. Poszukać emocji, sytuacji wyjątkowych czy ciekawych kadrów. Tak powinno być przez cały dzień fotoreportażu ślubnego, dzięki czemu nie wpadamy w powtarzalność, szukamy ciekawych kadrów, emocji i sytuacji.

Czy warto w takim razie w fotoreportażu ślubnym umieszczać standardowe elementy?

Warto! Pamiętajcie, że po 10, 15, czy 20 latach to prawdopodobnie te „standardowe” zdjęcia będą częściej oglądane. Jeżeli będą to dobre zdjęcia ze ślubu, to będą ona ponadczasowe – przekombinowane zdjęcia z sesji plenerowej będą może żenujące, czy niemodne – a klasyka, jak wiadomo, jest zawsze w modzie.

Kreowanie wspomnień fotografią ślubną

Warto też mieć na uwadze (zarówno jeśli jesteś fotografem ślubnym, czy osobą poszukującą usług fotografa ślubnego), że fotografie ślubne mają ważne zadanie – kreowanie wspomnień. Dlaczego kreowanie, a nie wspomaganie po prostu zapamiętywania? Naukowo zostało już udowodnione, że oglądanie fotografii (i filmów) powodują wzmacnianie wspomnień, a te niewzmocnione wspomnienia powoli są wypierane. Tak więc odpowiedni fotoreportaż ślubny, na którym widać emocje, szczęście, radość i uśmiech potrafi sprawić, że nawet nie do końca udany dzień ślubu będziemy po latach wspominać przyjemnie. Możecie uważać, że to troszkę na wyrost – ale jest w tym troszkę prawdy.