Fotografia ślubna Białystok – Opinie

Szukając fotografa na ślub ogromną wagę przykładamy do opinii na temat fotografa, którego planujemy zatrudnić do uwiecznienia naszego dnia ślubu. Gdzie szukać takich opinii? Na co zwrócić uwagę czytając opinie? Na co uważać?

Opinie od znajomych

Opinie znajomych (bliższych lub dalszych) to najlepszy sposób na zasięgniecie informacji na temat wybranego fotografa. Jeżeli dany fotograf obsługiwał wesele znajomych – najlepiej się ich zapytać o swoje doświadczenie. Takie informacje z pierwszej ręki będą najbardziej rzetelne, szczere i prawdziwe. Warto zapytać znajomych o termin realizacji – czyli kiedy dostali zdjęcia, czy są zadowoleni z usługi, jakie jest ich zdanie na temat kontaktu i przebiegu współpracy itp. Takie informacje na pewno będą pomocne.

Opinie o fotografie w Internecie

Co jeżeli żaden z naszych znajomych nie korzystał z usług danego fotografa? Wtedy najczęściej udajemy się w poszukiwaniu opinii o fotografie w Internecie. Dobrym źródłem wiedzy jest Facebook, chociaż należy wiedzieć, że po pierwsze nie wszyscy fotografowie udostępniają możliwość oceny na FB (często jest to spowodowane brakiem podanego adresu fizycznego/zaznaczenia na mapie, szczególnie popularne wśród fotografów, którzy nie mają stacjonarnego studia, a zlecenia realizują na terenie całego kraju), poza tym lwia część ocen na Facebooku to oceny od znajomych fotografa, więc są mało miarodajne. Warto zajrzeć na inne portale, takie jak chociażby Zankyou, gdzie każdy może ocenić fotografa – jest to źródło raczej rzetelnych opinii. Można też zerknąć na opinie w Google+ (Google Maps), jednak tutaj sprawa może mieć się podobnie, jak w przypadku Facebooka, czyli opinie wystawiane przez znajomych. Warto też spojrzeć na stronę internetową samego fotografa – często fotografowie ślubni zamieszczają polecenia od swoich klientów. Oczywiście nie każdy musi być szczery – tak więc należy mieć nakładkę na to, że cześć fotografów może opinie pisać sama, co niestety podważa ich wiarygodność. Dobrym pomysłem jest także zapytanie na grupach ślubnych na Facebooku o opinie na temat danego fotografa, dzięki czemu często można złapać kontakt bezpośrednio z klientami danego fotografa ślubnego.

Na co uważać i na co zwrócić uwagę szukając opinii o fotografie?

Przede wszystkim dopóki nie znamy osób, które nam polecają fotografa – należy zachować dystans do opinii, ponieważ może ona być wystawiona przez znajomych fotografa, samego fotografa lub co gorsza, jeśli jest negatywna – przez konkurencję. Jeżeli mamy kontakt z kimś zaufanym, kto korzystał z usług fotografa na zdjęciach którego nam zależy to warto zapytać między innymi o termin realizacji zdjęć (średnia na rynku to od 3 do 6 miesięcy), o to jak przebiegała cała współpraca, czy fotograf był pomocny, miły, kontaktowy – wbrew pozorom do dość istotna kwestia, szczególnie że fotograf będzie z nami cały czas w tym stresującym dniu i nieciekawie by było, gdyby dodatkowo stresowała nas jego obecność.