Cennik fotografii ślubnej

Powszechnie wiadomo, że ceny za usługi fotograficzne, w tym za fotografię ślubną są bardzo zróżnicowane. Cena za fotoreportaż ślubny zależy od bardzo wielu czynników, o których dzisiaj kilka słów.

Różne miejsca – różne ceny za fotoreportaż

Wydaje się to do końca nielogiczne, jednak w zależności od miejscowości i rejonu kraju (czy świata) ceny za usługi fotograficzne są różne. Generalizując – im większe miasto, tym cena wyższa. Podobnie jest z podziałek między województwami – mazowieckie (a w szczególności Warszawa), Śląsk, Wrocław czy Trójmiasto to najdroższe rejony Polski – nie tylko pod względem kosztu za fotografię ślubną. Tam ceny są najwyższe. Im mniejsza miejscowość i regiony „biedniejsze” tym cena jest niższa – podlaskie, Białystok, Suwałki, warmińsko-mazurskie czy Lublin („ściana wschodnia”) to uboższe rejony i ceny za fotografię ślubną w tych miejscach są średnio niższe niż w innych częściach kraju. Nie jest to jednak regułą – są od tego odstępstwa.

Oferta – czyli co ma wpływ na cenę za fotografię ślubną

Największy wpływ na cenę danego fotografa ma jego doświadczenie (im większe – tym drożej), ale co za tym idzie dostajemy ciekawszy materiał końcowy i mamy większą pewność, że uzyskamy takie fotografie, jakie chcemy. Duży wpływ na cenę za usługę fotografii ślubnej ma także to, czy fotograf pracuje sam, czy w trakcie fotoreportażu fotografuje dwóch fotografów – jest to coraz popularniejszy trend, który pozwala na uzyskanie zdecydowanie większego i ciekawszego materiału końcowego, szczególnie, jeśli taki duet fotograficzny składa się z obu płci – a jak wiadomo kobiety i mężczyźni mają odrobinę inne spojrzenie na świat, co pięknie przekłada się na zdjęcia ze ślubu. Na finalny koszt usługi składają się także liczne dodatki – plener ślubny (szczególnie, jeśli odbywa się w innym dniu niż dzień ślubu), odbitki i wydruki, fotoalbumy ślubne. Coraz większą popularnością cieszą się także bardzo innowacyjne dodatki do fotografii ślubnej takie jaki pokaz zdjęć, który prezentowany jest już na weselu, wydruki zdjęć na weselu, które Para Młoda rozdaje gościom wychodzącym z wesela itp. Istotnym czynnikiem wpływającym na koszt jest także legalne prowadzenie działalności gospodarczej – ZUS, podatek dochodowy to spora cześć każdej kwoty umowy. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest sprzęt, jakim dany fotograf pracuje – profesjonalny zestaw fotograficzny do fotografii ślubnej kosztuje ok. 30 tys zł. I o ile w przypadku obiektywów, jest to najczęściej zakup jednorazowy, tak korpusy (kosztujące ok. 10 ty zł lub więcej) mają mechanizmy, które się zużywają, dlatego w cenie za fotografowanie należy wliczyć amortyzację sprzętu fotograficznego. Niestety sam sprzęt fotograficzny to nie wszystko – stanowisko do obróbki (komputer i dobrze skalibrowany monitor), samochód, bez którego nie da dojechać się na zlecenie, księgowość, reklama i marketing… Kosztów związanych z prowadzeniem działalności fotograficznej jest bardzo dużo i mają one zazwyczaj sensowne odzwierciedlenie w cenie.